ГЛОСАРІЙ "ДОРОЖНИКА"


 

Айріс-фолдінг (англ. iris folding – райдужне складання) – особлива техніка створення візерунків, що полягає в викладанні в певному порядку кольорових смужок з паперу або тканини.

Аплікація (лат. applicatio – накладання, наклеювання, приєднання до якоїсь поверхні). Аплікація як технологія – фіксація на різних поверхнях (нитками на тканинах, клеями на твердих поверхнях тощо). Аплікацією буде називатись і готовий виріб, створений у такий чи інший спосіб.

Армрестлінг (англ. arm wrestling – рукоборство) – настільна боротьба однією рукою, де учасники змагання ставлять лікті на стіл, зчіплюють руки і намагаються пересилити один одного і тим самим покласти руку суперника на поверхню столу.

Арт – калька з англ. art – мистецтво.

Афіша (франц. affiche – об'ява, яка прибита до стіни) – ізографічне видання, що містить інформацію про певний культурний захід (що? де? коли? хто?). При цьому афіша є не тільки носієм інформації, але й представляє аудиторії у високохудожній, образній формі частку культурно-мистецької акції або спортивного видовища.

Батл (англ. battle – бій, битва) – змагання між учасниками для виявлення найсильнішого з них.

Білборд (англ. billing – інформація, board – дошка, billing board – інформаційна дошка) – вид зовнішньої реклами, інформаційний щит.

Бліц-опитування (нім. blitz – блискавка) – досить поширений різновид інтерв'ю. Суть бліц-опитувань у тому, що декілька чоловік відповідають на одне питання (рідше їх буває два-чотири). Бліц-опитування дає представлення колективної думки по одному або декількох спеціально вибраних проблемах, темах, питаннях.

Бліцтурнір (нім. blitzturnier – блискавичний турнір) – спортивне змагання, що проводиться в укорочений у порівнянні із звичайним час.

Боді-арт (англ. body art – мистецтво тіла) – мистецтво прикрашати тіло. У широкому сенсі до цього поняття відносяться: макіяж (make up), татуювання і пірсинг (і інші види модифікації тіла), менді (біотату хною) і, власне, бодіпейнтінг (bodypainting) – мистецтво розпису тіла, або боді-арт у вузькому сенсі слова. Сучасний боді-арт знаходиться на стику графіки і живопису, декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, макіяжу і стилю, перукарського мистецтва.

Борд – калька з англ. board – дошка.

Бродвей (англ. Broadway – широка дорога) – узагальнена назва театрів в Нью-Йорку, розташованих в окрузі однойменної вулиці в районі Театрального кварталу Мангеттену.

Буфонада (італ. buffonata – блазенство) – у театральних, естрадних, циркових виставах підкреслено комічне перебільшення, інколи окарикатурення персонажів, дій, явищ.

Вернісаж (фр. vernissage – лакування) – урочисте відкриття художньої виставки для запрошених гостей, фахівців і критиків. (У минулому вернісаж був день напередодні відкриття художньої виставки, коли робилися останні приготування й проводилося лакування картин.)

Веселі старти – командні спортивні змагання, набір естафет із цікавими, гумористичними завданнями.

Вечірній вогник – особлива форма спілкування, що дозволяє кожній дитині висловитися, розкритися для оточуючих, навчитися слухати і розуміти інших; аналіз колективної спільної діяльності.

Відеокліп, відеоролик або просто кліп (від англ. clip – відсікти) – нетривала за часом художньо складена послідовність кадрів. Відеокліпи найчастіше застосовуються для реклами товарів і послуг і для візуального супроводу аудіокомпозицій на телебаченні.

Відпочинок – комплекс спеціальних заходів, спрямованих на відновлення фізичних і психічних функцій дитячого організму, соціальної активності.

Віче – загальні збори громадян міст Київської Русі для розгляду громадських справ. Зараз – масові збори населення; мітинг.

Виховання – складний і багатогранний процес формування особистості, створення оптимальних умов для її фізичного, психічного та соціального розвитку.

Вишиванка – теперішня назва традиційної української вишитої чоловічої та жіночої сорочки. Зазвичай їх виготовляли із саморобного полотна. Місцеві особливості знаходили відображення в орнаменті сорочки.

Геральдика (від лат. heraldus – оповісник) – гербознавство, спеціальна історична дисципліна, що вивчає герби, досліджує історію виникнення та розвиток гербової традиції, закони складання гербів та їх використання.

Геральдист (геральдик) – фахівець із геральдики.

Герб (пол. herb від нім. Erbe – спадщина) – емблема, відмітний знак, що передається у спадок, із зображенням предметів, які символізують володаря герба (окрему особу, дворянський рід, населений пункт, державу тощо). Відмінність гербів від інших емблем полягає в тому, що їх будова, вживання і правовий статус відповідають особливим, історично сформованим правилам – законам геральдики.

Гіннес. Книга рекордів Гіннесу (англ. The Guinness Book of Records) – щорічна збірка світових рекордів, досягнень людини, екстремальних фактів природи. Уперше опублікована в 1955 році за замовленням ірландської пивоварної компанії «Гіннес». Нині ця збірка користується величезною популярністю – видається більш ніж в ста країнах світу, на двадцяти трьох мовах.

Глосарій (лат. glossarium – збірка глос, від грец. glosso – мова) – словник до тексту, що пояснює маловідомі або застарілі слова. Глосарій – список понять в специфічній області знання з їх визначеннями. Традиційно, глосарій знаходиться в кінці книги і включає терміни в межах цієї книги, які є або недавно введеними, або, як мінімум, незвичайними.

Графіті (італ. grafficare – дряпати, дослівно «надряпані») – зображення або написи, видряпані, написані або намальовані фарбою чи чорнилом на стінах і інших поверхнях.

Данс (англ. dance) – танець, танцювати.

Дартс (англ. darts – дротики) – гра, у який гравці метають короткі стріли (дротики) чи інші предмети у круглу мішень, повішену на стіну.

Движ (движуха) – захід, колективний відпочинок, тусовка, вечірка.

Двовірш – найпростіша строфа, написана будь-яким розміром, що складається з двох рядків, об’єднаних римою.

Девіз (народнолат. dіvіsa – розпізнавальний знак; лат. dіvido – розподіляю, відрізняю) – короткий вислів, що, як правило, пояснював зміст герба; стисле формулювання провідної ідеї, програми дій; правило, заповідь.

Дегустація (фр. degustation, лат. degustare – спробувати на смак) – випробування та/або оцінка якості харчових продуктів за допомогою смаку.

Декор (лат. decoro – прикрашаю) – сукупність елементів, що становлять зовнішнє оформлення архітектурної споруди або його інтер'єрів; може бути живописним, скульптурним, архітектурним.

Декупаж (фр. decouper – вирізати з паперу) – декоративна техніка по тканині, склу, дереву (та інших поверхнях), що полягає у вирізуванні візерунків із різних матеріалів та наклеюванні їх на поверхню, що декорується.

Дефіле (фр. defile – вузький прохід між горами, водними перешкодами) – демонстрація моделей одягу манекенницями (манекенниками) в процесі їх руху по подіуму.

Джингл (англ. jingle – дзвін) – музична фраза, яка використовується як звуковий логотип, музична заставка.

Дрес-код (англ. dress code – кодекс одягу) – форма одягу, потрібна при відвідуванні певних заходів, організацій, закладів.

Диско (англ. disco) – стиль популярної танцювальної музики другої половини 1970-х років. Пісні цього напрямку характеризуються високим, часто реверберованим вокалом, рівномірним чітким ритмом, темпом від 80 до 140 ударів на хвилину.

Екскурсія (лат. excursio – прогулянка, поїздка, похід) – колективне відвідування музею, пам'ятного місця, виставки, підприємства тощо; поїздка, прогулянка з освітньою, науковою, спортивною або розважальною метою. Показ об'єктів відбувається під керівництвом кваліфікованого спеціаліста – екскурсовода, який передає аудиторії бачення об'єкта, оцінку пам'ятного місця, розуміння історичної події, пов'язаного з цим об'єктом.

Експрес-подорож (лат. expressus – підсилений; експрес – транспортний засіб, що рухається з підвищеною швидкістю та зупинками лише на крупних станціях) – подорож за певним маршрутом між декількома тематичними станціями.

Експромт (лат. exprom(p)tus – готовий) – створений без підготовки, в результаті імпровізації.

Екстрим (англ. extreme – протилежний, такий, що має високу міру, надмірний, особливий) – видатні, екстраординарні дії, як правило пов'язані з небезпекою для життя.

Ескіз (фр. esquisse) – підготовчий нарис, що фіксує задум художнього витвору чи окремої його частини в найхарактерніших рисах.

Естафета (фр. estafette – нарочний, посильний, кур'єр) – сукупність командних спортивних дисциплін, в яких учасники один за іншим проходять етапи, передаючи один одному чергу переміщатися по дистанції.

Жеребкування (жереб) – метод, уживаний з метою встановлення певної черговості, прав та обов’язків на що-небудь, оснований на випадковості.

Збір (запозичене з військової справи) – збори особового складу з якогось випадку.

Знайомка – захід, спрямований на знайомство всіх учасників один з одним.

Ігрова програма – одна з форм організації дозвілля, спрямована на розвиток творчого потенціалу учасників, в основу якої покладено принцип змагальності.

Ігроленд (англ. land – земля, країна) – країна ігор.

Ілюстрація – зображення, що супроводжує текст із метою полегшення для читача візуалізації його змісту.

Інструктаж (фр. instruire – інформувати, навчати, наставляти) – вид навчання, пояснення завдання.

Караоке (від японських слів «караппо» і «окесутура», що у дослівному перекладі означає «порожній оркестр») – розвага, яка полягає в непрофесійному співі з використанням пристрою, що дозволяє співати під заздалегідь записану фонограму інструментального супроводу пісні.

Кастинг (англ. casting) – вибір серед претендентів людини, в найбільшій мірі відповідній творчому задуму. Практикується в шоу-бізнесі, для відбору моделей або поп-виконавців. (У театрі та кіно – прослуховування, проби.)

Квест (англ. quest – пошук) – один з основних жанрів комп'ютерних ігор, подорож до певної мети, під час якої доводиться долати численні труднощі і зустрічати безліч персонажів, які допомагають або заважають в досягненні мети.

Квілінг (англ. quilling – рюш; quill – пташине перо) – паперокручення, мистецтво виготовлення плоских або об'ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу.

Конкурс (лат. concursus) – змагання, яке дає змогу виявити найгідніших із його учасників або найкраще з того, що надіслане на огляд. Захист – представлення, обґрунтування конкурсної роботи.

Концепція (лат. conceptio – розуміння) – система поглядів, те або інше розуміння явищ і процесів; єдиний, визначальний задум.

Корогва (очевидно, від праслов'янського korggy – прапор) – вид прапора; полотнище довільної форми, на якому зображені специфічні атрибути, які характеризують діяльність певної організації. Часто на корогві зображується герб та назва організації. Також – застаріла назва військового прапора; прямокутне або трикутне полотнище, укріплене на довгому держаку за допомогою поперечної перекладини; – церковний прапор, що носиться під час хресних ходів.

Креатив (англ. creative) – визначення, що характеризує продукт діяльності людини, створеної способом, що відрізняється від аналогічних, новизною підходу, творчим рішенням.

Кричалка – текст, часто заримований, який голосно скандує група; використовується для активізації і створення радісної атмосфери.

КТС (колективна творча справа) – спосіб організації дитячого колективу через спільну справу дітей та дорослих. Справа колективна, оскільки в її плануванні, підготовці, проведенні, обговоренні беруть участь усі члени колективу. Справа творча, оскільки кожен має змогу проявити свої творчі можливості на шляху досягнення колективного успіху.

Лейбл (англ. label – ярлик, етикетка) – жаргонне позначення торгової марки або фірмового знака, що має декоративне значення.

Лейтмотив (нім. leitmotiv – провідний мотив) – конкретний образ, головна тема чи ідея, визначальна інтонація, що пронизує твір або всю творчість митця, ненастанно згадувана художня деталь, ключова для розкриття задуму митця (термін запозичений з музикознавства).

Лінійка – урочисте шикування.

Лотерея (італ. lotteria) – організована гра на щастя, при якій розподіл вигод і збитків залежить від випадкового випадання тих, чи інших чисел або квитків (долі, lot).

Мажоретки (фр. majorette – помічниці тамбурмажора, головного барабанщика) – дівчата у військовій або подібній формі, у руках жезли або барабани; учасниці парадів, зазвичай йдуть із військовим оркестром і відбивають ритм.

Майстер-клас – заняття, яке проводиться майстром-експертом у певному виді мистецтва чи ремесла, або в галузі науки. Подібні заняття передбачають коротку теоретичну частину, прямий і коментований показ прийомів роботи та індивідуальну роботу, спрямовану на здобуття нових знань та навичок.

Марафон – забіг на довгу дистанцію (42 км 195 м). Також – довготривалий захід.

Масовка – зібрання, невеликий мітинг, масова екскурсія.

Мініатюра (фр. miniature) – невеликий обсяг (розмір, формат тощо) предмету; ширше – взагалі будь-що невеликого розміру.

Мінімалізм (лат. minimus – найменший) – стиль у дизайні, що характеризується лаконічністю виразних засобів, простотою, точністю і ясністю композиції. У інтер'єрі відповідає просторовій свободі: мала кількість декору, меблів і аксесуарів, прості форми і лінії.

Мінусовка («мінус», від «запис мінус один голос») – запис музичного твору, в якому відсутня одна партія (іноді декілька), зазвичай вокал або виконуючий соло інструмент.

Мотанка – зроблена з тканини вузликова лялька. Назва походить від укр. мотати. Вважається, що у давнину мотанки виконували функцію сакральних оберегів.

Мюзикл (англ. musical play – музичний спектакль) – музично-сценічна вистава, в якій поєднуються різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного і оперного мистецтва.

Навколосвітка – навколосвітня подорож, подорож по замкнутому маршруту.

Нон-стоп (англ. non-stop) – безупинно, без перерв (зазвичай про музику, демонстрацію кінофільмів і тому подібне).

Ностальгія (грец. nosteo – повертатися, algos – біль) – болісна туга за своєю Батьківщиною, рідною домівкою, минулим.

Оздоровлення – комплекс заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, фізкультурного характеру, спрямованих на поліпшення та зміцнення стану фізичного і психологічного здоров'я дітей.

Орнамент (лат. ornamentum – прикраса) – візерунок або узор, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів, стилізованих тваринних чи рослинних мотивів.

Пазл (англ. jigsaw puzzle) – гра-головоломка, що виглядає як мозаїка, яку потрібно скласти з безлічі фрагментів малюнка різної форми.

Папараці (італ. рaparazzi) – фоторепортери, які знімають знаменитостей потай і без їхньої згоди.

Парад (фр. parade, ісп. parada, від лат. paro – готовий) – урочисте проходження різних колективів, організацій, рухів або партій. Парад-але – урочистий вихід усіх артистів на арену цирку перед або після вистави. Військовий парад – проходження військ урочистим маршем із військовою технікою.

Паті (англ. party) – вечірка, тусовка – зустріч групи людей, зазвичай друзів та знайомих, у неформальній обстановці з метою спілкування й розваги.

Перезавантаження – нова версія художнього твору (фільму, комп’ютерної гри, коміксу тощо), яка ігнорує події попередніх творів з серії, створюючи нову сюжетну лінію, але з тими ж героями та ідеями. Тобто це повна зміна сюжету і початок нової серії творів. Цей термін використовується за аналогією з комп’ютерним терміном, який означає процес, при якому комп’ютер повністю очищує вміст оперативної пам’яті і починає свою роботу наново.

Піддавки – гра в шашки з протилежною метою – позбавити себе можливості ходу, створивши ситуацію, коли всі свої шашки віддані супернику або замкнені.

Пікнік (фр. pique-nique; від piquer – наколювати, nique – дрібниця) – заміська розважальна прогулянка компанією із прийманням їжі, яке влаштовується на траві на відкритому повітрі.

Піонербол – спортивна гра з м'ячем, схожа за правилами з волейболом. Зародилася в СРСР у 30-х роках XX століття і призначалася, передусім, для дітей шкільного віку (піонерів).

Плакат (нім. plakat, фр. placard – оголошення, афіша, від plaquer – наклеїти, лат. placatum – повідомлення, свідоцтво) – різновид графіки. Лаконічне, помітне, найчастіше кольорове зображення з коротким текстом, виконане, як правило на великому аркуші паперу, виготовляється з рекламною, інформаційною, навчальною метою.

Плюсовка («плюс», від «мінусовка плюс голос») – запис музичного твору, в якому присутні всі партії.

Посиденьки – дозвілля, яке проводять у розмовах жінки й чоловіки, сидячи на вулиці або десь у гостях.

Постер (англ. poster – афіша, об’ява, плакат) – художньо оформлений плакат, який використовується з рекламною або декоративною метою (зазвичай із зображенням актора, музиканта, спортсмена).

Презентація (лат. praesento) – представлення чогось нового; повідомлення потрібної інформації в зручній для одержувача формі.

Променад (фр. promenade) – прогулянка.

Путівка дня – аркуш, на якому зазначений розпорядок заходів на день.

Реліз (англ. release – звільнення, випуск) – показ фільму, книги, платівки, продукту, а також сам об'єкт, що випускається. Музичний реліз – це будь-яка публікація на радіо, телебаченні, в Інтернеті, чи видання на носіях інформації музичного твору, чи набору творів.

Речівка – гучний діалог лідера і групи, часто заримований, який несе в собі деяке гасло, покликане звертати на себе увагу своїм змістом, стислістю, різкістю, злободенністю.

Руханка – гімнастика, зарядка, комплекс різних фізичних вправ; гра-розминка з використанням різноманітних рухів.

Саундтрек (англ. soundtrack – звукова доріжка) – звукове оформлення будь-якого матеріалу, наприклад, фільму, мультфільму або комп'ютерної гри, а також інформація з цим оформленням, записана на фізичному носії інформації.

Селфі (англ. self – сам, само) – вид фотографії, автопортрет, зроблений за допомогою камери смартфону, фотоапарата чи веб-камери.

Сигна (від англ. signature – підпис) – сленговий термін, що позначає фотографію однієї людини разом із іменем чи ніком іншої (а також будь-яким іншим написом), написаним прямо на тілі або на папері.

Силует (фр. silhouette) – зображення якогось об'єкта лише контуром при збереженні характерних рис, що дають змогу розпізнати об'єкт.

Синхробуфонада (грец. syn – спільно, chronos – час; італ. buffonata – блазенство) – це сценка, під час якої звучить фонограма, пов'язана сюжетною лінією (музика, шуми, вигуки, удари і таке інше), а під неї розігрується пантоміма.

Сквіші – невелика антистрес-іграшка в японському стилі, яка при натисканні на неї дуже повільно повертає свою колишню форму.

Слоган рекламний – лаконічна фраза, що легко запам'ятовується, яка виражає суть рекламного повідомлення.

Спартакіада – масові змагання з різних видів спорту.

Стайлкалька з англ. style – стиль.

Стартап (англ. startup) – початок процесу.

Стилізація – надання творові мистецтва характерних рис якого-небудь стилю, особливостей чиєїсь творчої манери і т. ін. Один із прийомів образного вираження, при якому виявляються найбільш характерні риси предмета і відкидаються непотрібні деталі.

Стрингер (англ. stringer) – незалежний (позаштатний) репортер. Під стрингерами в першу чергу мають на увазі постачальників візуальних матеріалів: незалежних фотокореспондентів, телеоператорів. Але це можуть бути і ті, що пишуть, радио- і телерепортери, які беруть інтерв'ю або просто освітлюють події. І події ці, як правило, екстремальні: війни, теракти, стихійні лиха та ін.

Супербізони – професійний хокейний клуб «Баффало Сейбрз» (англ. Buffalo Sabres – Шаблі Баффало), який виступає в Національній хокейній лізі (НХЛ), базується в місті Баффало, штат Нью-Йорк, США. Баффало в перекладі з англійської – буйвіл (американці їх також називали бізонами).

Талант-шоу (англ. talent show – шоу талантів) – телепередача, в якій кожен охочий незалежно від віку чи фаху, може продемонструвати свої унікальні здібності: заспівати, станцювати, показати спритний трюк, володіння музичним інструментом тощо.

Топ (англ. top – верх, верхня частина, верхівка) – числовий або порядковий показник, що відображає важливість або значущість певного об'єкту або явища, його рейтинг. Список об'єктів або явищ, що мають найбільший рейтинг, зазвичай називають «Топ N», де N – кількість об'єктів в списку, зазвичай кратне 10. (див. Хіт-парад)

Топіарій (лат. topiaria – садівницьке мистецтво) – в ландшафтному дизайні фігурна стрижка дерев і чагарників; в дизайні інтер’єрів невелика композиція у вигляді маленького деревця з геометричною кроною.

Тренд (англ. trend – тенденція) напрямок розвитку в будь-якій області життя, а також певне явище, продукт або предмет, що задає тон в цій області.

Турнір (нім. turnier, від давньонім. turnen – рухатися в колі) – спортивне змагання з ігрових видів спорту зі значним числом учасників.

Феєрія (фр. feerie, від fee – фея, чарівниця) – жанр театральних вистав, заснованих на застосуванні різних постановочних ефектів, трюків, «перетворень».

Фейс-арт (англ. face art – мистецтво обличчя) – мистецтво малювання кольоровими фарбами на обличчі. Різновид боді-арту, що локалізується виключно на обличчі.

Фенічка (англ. thing – річ, штука) – браслет ручної роботи із бісеру, ниток, шнурівок, стрічок, шкіри чи замінника шкіри.

Фестиваль (фр. festival – свято, лат. festivus – святковий, веселий) – масове святкове дійство, що включає огляд чи демонстрацію досягнень у певних видах мистецтва.

Фішка – (жарг.) специфічна риса, сутність, особливість чого-небудь; вигадка, витівка, затія, прикол.

Флешмоб (англ. flash mob – блискавична юрба, миттєвий натовп) – несподівана поява групи людей в заздалегідь запланованому місці і виконання ними завчасно обумовлених дій, після чого учасники розчиняються в натовпі перехожих, що викликає ефект раптовості.

Флор – скорочення від флористика (лат. Flora – богиня квітів і весни) – різновид декоративно-прикладного мистецтва та дизайну, яке проявляється у створенні флористичних робіт (букетів, композицій, панно, колажів) з різноманітних природних матеріалів.

Фонограма (від грец. phone – звук і gramma – запис) – звуковий запис музики, мови або інших звуків, що міститься на аналоговому чи цифровому носії, або закодований в певному файлі.

Фрістайл (англ. freestyle) – вільний стиль.

Хіт (англ. hit) – впізнаний, відомий, популярний твір музиканта, виконавця. У широкому сенсі – щось дуже відоме, поширене, що подобається багатьом.

Хіт-парад або чарт (англ. chart) – опублікований список найбільш популярних в певний період медіапродуктів (музика, книги, кіно, ігри). Як правило, списки хіт-парадів складаються не більше ніж з 10-20 пунктів, розташованих у міру убування показників. (див. Топ)

Хроніка (грец. chronikós – зв'язаний із часом) – зібрання записів з викладом найважливіших подій того чи іншого періоду в хронологічному порядку.

Чалк-арт (англ. chalk art – крейдяне мистецтво) – мистецтво малювання крейдою на дошці чи асфальті.

Челендж (англ. challenge – виклик, кинути виклик) – пропозиція виконати якесь завдання, щоб не бути слабаком; вчинення дії на спір та передача спору іншій людині.

Черлідінг (англ. cheerleading, від cheer – схвальний, закличний вигук і lead – вести, управляти) – вид спорту, який поєднує в собі елементи шоу і видовищних видів спорту (танці, гімнастика та акробатика), підтримка спортивних команд, що беруть участь у матчі.

Чотиривірш – викінчена за змістом окрема строфа, що складається з чотирьох рядків з суміжним, перехресним чи кільцевим римуванням.

Шарж (фр. la charge) – різновид карикатури, сатиричне або доброзичливо-гумористичне зображення (зазвичай портрет), в якому при дотриманні зовнішньої схожості змінені і виділені найбільш характерні риси моделі.

Шоу (англ. show – показ, демонстрація, виставка, дійство, видовище, спектакль) – розважальна програма.